A devenit deja o obișnuință ca fotbaliști străini care au jucat în campionatul nostru să se întoarcă după un timp. Cei mai mulți revin destul de repede.
Căci sunt nenumărate exemple de asemenea jucători care aici au strălucit, dar când s-au dus prin alte părți au avut prestații șterse, și asta atunci când apucau să mai intre în teren.
Așa că aveau toate motivele să revină în locul unde le-a mers cel mai bine, chiar dacă în Liga I este un fotbal mediocru care oferă venituri mult sub cele din zona occidentală.
Dar nici de lepădat nu sunt pentru cei care își dau seama că nu pot la rându-le depăși niște limite valorice din punct de vedere competițional. Așa că bine ați revenit!
Așa se explică faptul că și în această primă parte de sezon, au existat 8 asemenea jucători care au revenit în Liga I. Iată-i cine sunt:
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2FDe-ce-n-a-fost-fericit-Papeau-cand-tot-stadionul-Giulesti-i-a-scandat-numele-si-l-a-aplaudat-%E2%80%9ELipsa-de-respect.jpg)
FOTO: Sport pictures
6 dintre ei s-au întors după aproximativ un an. # Doi dintre ei, Krešić și Jambor, au revenit la cluburile lor din împrumuturi. # Nikolov este singurul care nu este la prima reîntoarcere, ci la a doua. # Jumătate dintre ei, 4, Jambor, Krešić, Muhar și Stolnik, au revenit la echipele de la care plecaseră.
L-am fi adăugat aici și pe Nikolov, care a fost inițial la Viitorul iar acum e la FCV Farul, dar între aceste perioade a mai activat și la FCSB. # 3 dintre cei 8 sunt croați, ceilalți 5 aparținând câte unei națiuni distincte, Brazilia, Slovacia, Macedonia de Nord, Franța și Italia.
Numărul total al jucătorilor stăini care s-au întors în timp în primul nostru eșalon a ajuns la 183, având 63 de naționalități. # Dintre aceștia, 33 au făcut-o mai mult de o dată. # Brazilianul Eric s-a întors de cele mai multe ori, 4, urmat de lituanianul Arlauskis și bosniacul P. Jovanović de câte 3 ori. # Primul reîntors a fost est-moldoveanul Kirilov, în 1999. # 57 au revenit la echipele de la care plecaseră. # S-a întors după cea mai lungă perioadă, centrafricanul Habibou, după 11,5 ani.
Cele mai multe reîntoarceri de jucători s-au consemnat în sezoanele 2018/19 și 2020/21, câte 23. # 2004/05 a fost ultima ediție în care nu s-a consemnat vreo reîntoarcere de jucători străini. # Pe naționalități, cei mai mulți jucători reîntorși au fost brazilieni, 25 la număr, urmați de croați 17, bosniaci și portughezi, câte 12.